Uncategorized

chillersistemleri.com: Chiller Keşif

İngilizce chiller olarak adlandırılan ve Türkçeye soğutma sistemleri olarak çevrilen chiller; ısıyı bir kaynaktan alarak diğer bir kaynağa transfer eden, enjeksiyon soğutma sistemi olarak adlandırılan sistemlerdir. Kompresör, kondanser, genleşme vanası ve evaporatörden oluşan chiller soğutma sistemleri, kompresörde sışitatırılan ve ısınan tülın kondanserde soğutulması ile çaldatmaışır. Elan sonra genleşme vanasından geçen tülın tabncı dolayısı ile sıcaklığı düşer ve sıvılaşır. Evaporatörden geçe soğutulmak istenen sıvının üzerinden ısıyı aldatmaır aldatmaçak matbuatçta tül olarak kompresöre hasılat, yeniden sışitatırılır. Çaldatmaışma sistemi bu şekilde devam paha.

Chiller sistemi;

Kez soğutmalı chiller
Alım soğutmalı chiller olarak 2’ye ayrılır.
Bunun haricinde heat pump chiller, 4 borulu chiller, free cooling chiller sistemleri de kullanılmaktadır. Chiller sistemi nite çaldatmaışır sorusuna karşılık sundurmak sinein soğutma gruplarını ayrı ayrı eşmek gerekir.

Alım Soğutmalı Chiller
Chiller soğutma sistemleri farklı özelliklerine gereğince gruplandırılır. En muhteşem tefrik ise ısı deposunın ne başüstüneğudur. şayet ısı havaya tehirliyorsa gökyüzü kaynaklı soğutma grubu, suya tehirliyorsa akarsu kaynaklı soğutma grubu olarak adlandırılır. Alım soğutmalı chiller sistemleri, chiller içerisindeki soğutucu tülın, evaporatör ve kompresör üzerinden kazandığı enerjisinin gökyüzü soğutmalı bataryalar üzerinde atması şeklinde çaldatmaışır.

Kompresörde sışitatırılmış ve yüksek sıcaklıkta tül halindeki soğutucu akışhun kondansere gönderilir. Fanlar etkiı ile batarya yüzeyinde gökyüzü akışı sağlamlanarak ısı transferi gerçekleşir. Doğal gaz üzerindeki ısının havaya iletilmesiyle soğutma tamamlanır.

Kez Soğutmalı Chiller
Kez soğutmalı chiller soğutma sistemleri, gökyüzü soğutmalı chiller çaldatmaışma mantığından farklı olarak kondenser devresindeki hamam tülı akarsu ile soğutur. Doğal gazın soğutulması sinein gökyüzü soğutmalı bataryalar yerine akarsu kullanan shell & tube veya plakalı tip ısı değçalışmatiriciler kullanılır.

Chiller nite çaldatmaışır diyenler sinein akarsu soğutmalı chiller sistemlerinde kondenser içinde dolaştırılacak olan soğutma suyunun temini esnasında akarsu kaynağı ihtiyacının bulunduğunu belirtmek gerekir. Kez kaynakları; akarsu, deniz, soğutma kulesi veya ölçün akarsu hattı mümkün. Kez soğutmalı chiller sistemlerinde genel olarak sistemin yerleştirilecek vadiın kısıtlılığı, enerji maliyetlerinin önemli ama akarsu maliyetlerinin sakıt başüstüneğu yerlerde kullanılır.

Kez soğutmalı chiller modelleri, iç mekanlarda da çaldatmaışabilme özelliğine mevla başüstüneğu sinein soğutma istenen bölgeye en doğru şekilde konumlandırılmak istendiğinde de mefkûre çözüm sağlamlamaktadır. Su üstü vesaitının iklimlendirilmesi sinein de akarsu soğutmalı chiller sistemleri kullanılabilir.

Chiller nite çaldatmaışır diyenler sinein son olarak akarsu soğutmalı chiller sistemlerinin aparey hacmini minimize ettiği sinein benzer kapasitedeki chiller aletina kıyasla %65 henüz bayağı hacim sağlamış olduğunı belirtmek gerekir. Aynı zamanda kompresör çaldatmaışma performansındaki yükselme sebebi ile henüz sakıt canlılık tüketimi yapar ve yüksek performans sağlamlar.

Chiller soğutma grupları; sınai üretim tesisleri başta geçmek üzere, gıda ve ilaç işleyim, plastik üretim tesisleri, kozmetik imalat tesisleri, soğuk gökyüzü depoları, oteller ve hastanelerde kullanılmaktadır. Ancak her yararlanma vadiına yaraşıklı chiller projesi özel olarak hazırlanmalıdır.

Siz de chiller nedir ve chiller sistemi nite çaldatmaışır sorularınıza karşılık aldıysanız üretim merkeziniz ve çalışmaletmeniz sinein size özel chiller çözümleri ile tanışabilirsiniz. Satış ve servis merkezimizi arayarak ekiplerimizden destek alabilirsiniz.

Chiller Keşif

Chiller Montajı

https://chillersistemleri.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir