Uncategorized

Alanyagroup.com: Antalya Airport Transfer

“Attalos Yurdu” manaına mevrut Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet müstakil halde bulunan kent, sadece arkası sıra korsanların eline evveltir. M.Ö. 77’bile Başbuğ Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına sulplmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuşdolaşma. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı görüşme etmesi ile şehrin gelişmesi katkısızlanmıştır. Bizans egemenliği sırasında piskoposluk merkezi olan kent, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve koca bir tekâmül göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik kazılara bakılırsa Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaşadığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en yalabık yeridir” söylediği şehre gdolayıyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca domestik ve yabancı turiste ev bark sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar yürekin tam bir turizm cenneti! Tarih boyunca katı çok medeniyete ev bark sahipliği karşılayıcı bu nadide kent, parafin bayraklı plajları ile bile bayağı popüler. Antik kentleri, kendine özgü lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden yalabık 13 yeri sizin yürekin listeledik. şayet siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi düşünceınıza bu yerleri eklemenizi salık ediyoruz. İşte birbirinden şatır Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi zıtlayacak ilk mahal Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile birlikte hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede mahal kayran surlar enliletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Gine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı görüşme etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları inşa edilmiş. Salt sokaklarını gezmenin birlikte çok şatır başüstüneğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten afiyet alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda karşınıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe gezi edebilir ve defa kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene domestik ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi muvaffakiyetyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda mahal kayran tabii gaz lambası deposundan binlerce senedir çıkan alevler sabık Yunanistanlı Mitolojisi’ne bakılırsa farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye bakılırsa, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde kardeşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyici” manaına mevrut Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan sürülen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Kendisine sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline kötür ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan aslan başlangıçlı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile savaşmak yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi yamaç dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 yamaç altından alevler saçtıynet devam değer. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye bakılırsa hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi yamaç dibinden fışbayır alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlulamak yürekin Olympos’da bir yarış kombinasyon edilir. Atletler Chimera’nin ateşiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylecene, hasetmüzde hala devam fail Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olabilir.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Tarihi Zaman Kulesi şehrin tam göbeğinde mahal aldatmaır. Tarihi cihannüma, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı hatırasına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Zaman Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında mahal aldatmaır. Antalya Zaman Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda külliyen baskı imalı dövme demirden bir zaman mekanizmasına mevla olan kulenin saati 1974 senesinde tekrar bileğsoruntirilmiştir. Kadim zaman mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir muazzez kabartmasının mahal aldığı bir çan kalıktır. Zaman Kulesinin yıldız cenahında ise çıkıntı halinde bir demir mahal aldatmaır. Bu demirin sorunlevi ise idam edilen kişsonra tarih boyu bölüt teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin vasat aksamında mahal aldatmaıyor. Aya Yorgi vesair ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı keşif edilen kilise Bizans dönemine ilişkin. Tarihi binanın dini açıdan önemi zaitnca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Yığınçuklulara ilişkin olmayan yalnızca kitap olmasının yüzı sıra Alanya’nın Türk-İslam dönemi öncesinden hasetmüze ulaşan nadir binalarından biridir. Esas özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak mümkün. Kilise hasetmüzde bir tamam halinde koruma altına münfailtır.

Alanya airport transfer

antalya gezilecek yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir